Нужно ли е и кога да даваме лекарства
Снимка: Guliver / Getty
Родителите се паникьосват, когато детето вдигне температура. Може би ще са по-спокойни, ако знаят, че повишаването ѝ е защитна реакция на тялото. А това означава, че не винаги е необходимо да се сваля. Ако обаче ситуацията излезе извън контрол, на помощ идват съвременните антипиретични лекарства.
Когато патогени или вируси попаднат в тялото, производството на пирогени се увеличава. Тези биологично активни вещества действат върху хипоталамуса, който е отговорен за регулирането на телесната температура. В резултат на това метаболитните процеси започват да протичат по-бързо, а имунната система произвежда повече защитни антитела.
Такава защитна реакция се счита за естествена и лекарите не препоръчват да я потискате с лекарства.
Помощ е необходима, ако температурата се повиши над 39 ° C: при силно прегряване натоварването на всички органи, включително мозъка и сърцето, се увеличава.
Първи опит
Лекарствата на базата на парацетамол се считат за най-безопасни за децата. Това вещество потиска синтеза на биологично активни вещества, които се произвеждат по време на възпалителни процеси. Можете да използвате тези лекарства от 3-месечна възраст. Само лекар обаче трябва да ги предписва на новородените. Единственото противопоказание е индивидуалната непоносимост.
Единичната доза парацетамол се определя в пропорция 10-15 мг. на килограм телесно тегло. Повторен прием се допуска след 6 часа. Това означава, че лекарството може да давате не повече от 4 пъти на ден, а максималната дневна доза е 60 mg / kg.
Ефектът трябва да дойде след 30 минути, докато упоритото сваляне на градусите до "нормата", изобщо не е необходимо.
Ако бебето има 38 ° C, но пие много, играе и е с тонус, не е нужно да продължавате с лекарствата.
Снимка: Guliver / Getty
Драстична мярка
Ако парацетамолът не помогне, се препоръчва да се даде антипиретик на основата на ибупрофен, който има аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект.
Ефектът също настъпва след 30 минути, но температурата се понижава по-бързо: с 2 градуса след 1-2 часа.
Освен това ефектът на ибупрофена продължава по-дълго – до 8 часа.
Тъй като лекарството е мощно, единичната и дневната доза е по-малка: съответно 5-10 mg / kg телесно тегло и не повече от 30 mg / kg.
Можете да давате лекарството с интервал от 6-8 часа не повече от 3 пъти на ден.
Правила за комбиниране
Както всяко лекарство, антипиретичните лекарства имат странични ефекти. За да ги сведете до минимум, трябва да следвате препоръките на лекаря и правилата за прием.
Повторна доза антипиретични лекарства трябва да се дава на детето само след като температурата отново се повиши. В противен случай е лесно да се пропуснат усложнения и ще е трудно да се проследи динамиката.
В никакъв случай не трябва да давате антипиретик за профилактика. Необходимо е стриктно да се спазва дневната и единичната доза, в противен случай поради повишената концентрация на лекарството може да започне токсично увреждане на черния дроб и бъбреците. Интервалът между приема на едно и също лекарство трябва да бъде най-малко 5-6 часа. Ще може да запазите тази разлика само ако редувате препарати на базата на различни активни вещества.
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари